wtorek, 18 stycznia 2011

Strych (Attic)


akwaforta/akwatinta/21x29,7 cm/2006

3 komentarze:

 1. Świetne. Tajemnicze drzwi i schody. (Częsty motyw moich snów.) Właśnie byliśmy na strychu. Już wracamy w słońce z tego odrobinę mrocznego, tajemniczego świata. Coś tam się wydarzyło... Wygląda jak grafika. Wybacz, jestem laikiem. Co to znaczy akwaforta? Pozdrawiam serdecznie i czekam na jeszcze.

  OdpowiedzUsuń
 2. Akwaforta, kwasoryt (wł. acquaforte – mocna woda czyli kwas azotowy) – technika graficzna wklęsła, także odbitka otrzymana tą techniką.

  Polega na wykonaniu metalowej formy drukowej z rysunkiem uzyskanym za pomocą trawienia. Płytę miedzianą lub cynkową pokrywa się nierozpuszczalnym w kwasie werniksem akwafortowym i następnie wykonuje się rysunek stalową igłą odsłaniając powierzchnię metalu. Przez zanurzenie płyty w kwasie następuje wytrawienie wgłębnego rysunku na płycie. W celu pogłębienia kresek w partiach ciemnych rysunku proces ten powtarza się kilkakrotnie. Po ostatnim trawieniu i usunięciu werniksu w płytę wciera się farbę drukową, która zatrzymuje się tylko w wytrawionych zagłębieniach. Wciśnięta w wytrawione zagłębienia płyty farba przeniesiona zostaje pod naciskiem w prasie wklęsłodrukowej na papier.

  Technika ta jest podobna do technik rytowniczych (np. miedzioryt, staloryt), umożliwia jednak wykonywanie delikatniejszych rysunków i o bardziej skomplikowanych kształtach, gdyż grafik potrzebuje znacznie mniej siły do naniesienia obrazu. Delikatniejszy obraz akwaforty spowodowany jest również rozmyciem krawędzi, czego nie da się uzyskać metodą rytowania.

  Akwafortą posługiwali się: Albrecht Dürer, Rembrandt, Jacques Callot, Francisco Goya, Giovanni Battista Piranesi, James Abbott McNeill Whistler, Marc Chagall, Pablo Picasso, Taras Szewczenko, Daniel Chodowiecki, Jan Piotr Norblin, Michał Płoński, Leon Wyczółkowski, Józef Mehoffer, Józef Pankiewicz, Wojciech Weiss, Zbigniew Rabsztyn, Magdalena Gintowt-Juchniewicz, Tadeusz Michał Siara, Beata Nehring i ja (haha).

  Pierwsza datowana akwaforta pochodzi z XVI w. W wyniku rozwoju tej techniki w XVIII w. wynaleziono akwatintę poszerzającą możliwości oddawania półtonów.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję Ci za to szczegółowe wyjaśnienie :). Czyli właściwie tworzy się coś w rodzaju negatywu? Najpierw rysujesz zapewne zwykły szkic ołówkiem lub tuszem?
  Jesteś, Kasiu, we wspaniałym gronie twórców. Last but not least, hahaha.

  OdpowiedzUsuń